Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Hovrätten fastställer dom mot taxichaufför

Åbo hovrätt fastställer domen mot taxichauffören. Arkivfoto: ÅRTV.

Hovrätten fastställer domen från Ålands tingsrätt mot en taxichaufför som 2023 dömdes till villkorligt fängelse och böter för grovt äventyrande av trafiksäkerheten och utsättande av personskada.

Det var i juli 2020 som taxichauffören körde ett sällskap på fyra personer varav en var rullstolsburen. Taxichauffören hade inte spänt fast rullstolen ordentligt och målsägande hade skadats under färden. 

I tingsrätten dömdes taxichauffören även för utsättande, men det åtalet förkastade av hovrätten. Det ändrar ändå inte på domen så mannen döms till tre månader och 15 dagars villkorligt fängelse och 20 dagsböter på sammanlagt 1 360 euro. Han ska även stå för rättegångskostnader för målsägande, både i tings- och hovrätten.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Rättsväsende
  3. Hovrätten

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 13.5.2025 kl. 06:40|Uppdaterad 13.5.2025 kl. 07:47