Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Hovrätten dömer man för motstånd mot tjänsteman

Genrebild. Foto: ÅRTV

En man i 60-årsålden döms för motstånd mot tjänsteman i Åbo hovrätt, efter att Ålands tingsrätt tidigare i år friat honom.

Åklagaren yrkade på att mannen skulle dömas för våldsamt motstånd mot tjänsteman. Den dömde mannen har stoppats av polis efter en vårdslös omkörning och sedan kört på en väg med förbjuden genomfart.

Mannen menade att polisen förfarit rasistiskt då de inte stannat en annan bil som gjort en liknande trafikförseelse. Polisen menar att de inte hunnit stanna den andra bilen. När mannen stannats har han hotat söka upp poliserna och sagt att han skulle “göra slut” på en av dem.

Mannen döms alltså för motstånd mot tjänsteman och hovrätten dömde honom att betala 30 dagsböter på totalt 630 euro.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 12.12.2024 kl. 10:21|Uppdaterad 12.12.2024 kl. 12:47