Hot mot skola på Åland – polisen närvarar i dag

Under onsdagsmorgonen fick föräldrar till barn i Vikingaåsens skola i Jomala information om ett hot som riktade sig mot skolan.
Hotet har förekommit i en sluten grupp på sociala medier enligt det meddelande som skickats ut på plattformen Wilma.
Ärendet har hanterats och utretts av polismyndigheten och enligt rektor Susanne Hellström finns det inte någon fara för skolan eller verksamheten utgående från polisens undersökning. Ansvariga myndigheter bedömer situationen som trygg.
Susanne Hellström säger till Ålands Radio att hon fick kännedom om händelsen under söndagen genom en vårdnadshavare varpå hon följde skolans rutiner och kontaktade polisen.
– Hotets art gäller fyrverkerier, säger hon.
Susanne Hellström är tacksam för polisens gedigna arbete.
– Därav kan jag känna att verksamheten är trygg och att vi kan ha en alldeles normal skoldag, säger hon.
Martin Österman, allmänledare vid polisen, säger att det registrerats en brottsanmälan gällande olaga hot.
– Som en trygghetsskapande åtgärd har polisen haft närvaro vid skolan vid skolstarten efter juluppehållet, säger han och fortsätter:
– Det finns ingen konkret hotbild eller fara som riktats mot skolan men i samråd med skolan har vi ändå valt att ha en polisiär närvaro under morgonen.