Hot mot energi-infra inte aktuellt på Åland

TV4-nyheterna rapporterade i dag torsdag om ett allvarligt hot riktat mot nordisk energi-infrastruktur. Hotet skulle gälla hela Norden, och man utredde kopplingar till en främmande makt.
SVT har under eftermiddagen tonat ner hotbilden och berättat att det rörde sig om ett förhöjt säkerhetsläge efter attacker mot infrastruktur i Polen förra veckan.
Försvarets radioanstalt i Sverige har visserligen uppmanat myndigheter att öka vaksamheten, men avvisar uppgifterna om ett specifikt hot.
Kraftnät Ålands vd Conny Rosenberg har inte fått indikationer om att något särskilt hot skulle rikta sig mot Åland.
Inte heller skyddspolisen har sådana uppgifter. På Ålands polismyndighet känner man till rapporteringen, men har inte nåtts av någon begäran eller information från samarbetspartners.
– Men vi följer naturligtvis läget och vidtar de åtgärder som behövs, säger Benjamin Fellman, tf Polismästare vid Ålands Polismyndighet.