Hörselhunden Hasse har skrammelorkester med människovalpar

Hörselhunden Hasse är en figur som åker runt i skolor och daghem, för att lära barn och ungdomar om vikten av att skydda sina öron.
Svenska Hörselförbundet startade projektet år 2007 och har sedan dess informerat över 2 600 barn och 200 lärare i Svenskfinland och på Åland om hur buller påverkar oss och vår hörsel.
– Jag åker runt och träffar människovalpar och berättar för dem att de ska vara rädda om sina känsliga öron. Det har blivit hundratals lektioner genom åren, säger Gogo Idman, skådespelaren som gestaltar Hörselhunden Hasse.
Under lektionen på Södersunda skola i mitten av april får barnen testa på att spela skrammelorkester med hörselskydd för att visa på att det är bra att skydda öronen från buller. Gogo Idman har hunddräkt på sig under lektionen för att det ska bli en lekfull stämning på vad han kallar en lektion utöver det vanliga.
– Det är ingen vanlig lektion. Jag använder mina skådespelarfärdigheter när jag undervisar iklädd en hunddräkt. Ibland är det ganska uppseendeväckande när jag kör bil med denna dräkt mellan lektioner på två olika skolor, säger en skrattande Gogo Idman.