Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Holmström vann Fagerbackaloppet

Isac Holmström har missat stora delar av skidsäsongen på grund av en fotskada men har sedan comebacken den 1 februari hunnit med ytterligare två tävlingar. Foto: Team Edux

Isac Holmström var först i mål då Fagerbackaloppet avgjordes i Pedersöre i lördags.

79 åkare kom i till start i 42-kilometersloppets herrklass och Holmström korsade mållinjen efter en timme och 50 minuter, vilket var en minut och 40 sekunder före tvåan David Sulkakoski och drygt fyra minuter före trean Benjamin Sundqvist.

Isac Holmström har missat stora delar av skidsäsongen på grund av en fotskada men har sedan comebacken den 1 februari hunnit med ytterligare två tävlingar. Nu på söndag, den 1 mars, är det dags för Vasaloppet, där Holmström och många andra ålänningar förväntas delta. Isac Holmströms bästa placering i Vasaloppet är från 2022, då han slutade på 34:e plats.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. Längdskidor
  4. Sport

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 23.2.2026 kl. 11:20|Uppdaterad 23.2.2026 kl. 14:27