Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Holmström: ”Finns ledamöter med väldigt låg arbetsmoral

Simon Hollmström (HI). Arkivfoto.

Varför väljer personer som inte engagerar sig i lagtingsarbetet att bli politiker? Det frågade sig Hållbart initiativs Simon Holmström under onsdagens lagtingsdebatt.

– Jag har blivit väldigt förvånad över att det finns en del ledamöter som har en väldigt låg arbetsmoral. Det finns ledamöter som sitter av möten eller inte ens är förberedda när de kommer till möten och inte förankrar saker med sin grupp, sa Holmström.

Det här var under behandlingen av talmanskonferensens reviderade förslag till ändringar av lagtingsordningen. Förslaget innehåller bland annat förtydliganden gällande medborgarinitiativ, att omröstningar i lagtinget under exceptionella förhållanden får hållas på distans och att antalet ministrar i landskapsregeringen begränsas från sju till sex, exklusive lantrådet. Det sistnämnda var något som både Hållbart initiativs talesperson Alfons Röblom och Moderaternas partiordförande Wille Valve vände sig emot.

– Personligen kan jag tycka att det är lite udda att vi binder självstyrelsens och den kommande regeringsbildarens händer. Jag kan tänka mig att nästa regering behöver en energiminister som fokuserar till hundra procent på storskalig etablering av energisatsningar, sa Valve.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 1.6.2023 kl. 06:06|Uppdaterad 1.6.2023 kl. 08:17