Haverikommissionen om olyckan i Grisslehamn: “God bild av vad som har hänt”

Det finns en tydlig bild av vad som hände när den svenska kustbevakningsbåten KVB 202 körde in i M/S Eckerö den 4 mars, enligt utredningsledare Daniel Söderman. Även om Haverikommissionen känner sig trygg med sin bedömning kring händelseförlopp och den troliga orsaken är det för tidigt att gå in på detaljer.
– Vi har en god bild av händelseförloppet, vad som har hänt, vad som har gjorts och inte gjorts samt hur systemet har arbetat, säger Söderman.
Det var i våras som en den svenska kustbevakningsbåten KVB 202 körde omkring okontrollerat i hamnen i Grisslehamn samtidigt som M/S Eckerö låg förtöjd vid kaj. Kustbevakningsbåten körde in i M/S Eckerö flertalet gånger och färden stoppades när båten körde in i kajen. Ingen person skadades i samband med händelsen, men både kustbevakningsbåten och M/S Eckerö fick materiella skador.
För att kartlägga händelseförloppet har Haverikommissionen samarbetat med polis, svenska kustbevakningen och leverantören som står bakom ombyggnationen av båten, bland annat framdrivningssystemet som har bytts ut.
– Vi har gjort tester, provkörningar och återskapat fel. Det är där vi står just nu, säger Söderman.
Framöver ska Haverikommissionen sammanställa all dokumentation. Därefter ska myndigheten tillsammans med de inblandade parterna gå igenom vad utredningen har kommit fram till. Rapporten ska sedan färdigställas efter att parterna har fått lämna sina slutgiltiga synpunkter och eventuella tillägg. Den förväntas publiceras senast i mars 2027.