Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Har du huset i skick? Snart inleds fastighets- och gatusynen

Inför synen uppmanas fastighetsägare och gårdsdisponenter att se över skicket på byggnader, gårdsplaner, inhägnader och infarter så att de hålls i prydligt skick. Arkivfoto: Tua Åström

Mariehamns stads byggnadsinspektion genomför sin årliga fastighets- och gatusyn torsdag 28 maj och fredag 29 maj. Detta framkommer på Mariehamns stads hemsida.

Inför synen uppmanas fastighetsägare och gårdsdisponenter att se över skicket på byggnader, gårdsplaner, inhägnader och infarter så att de hålls i prydligt skick. Byggnadsinspektionen påminner också om att adressnummerskyltar ska vara väl synliga och att våningshus ska ha en informationstavla vid huvudentrén med uppgifter om ägare och lokalinnehavare.

Om brister upptäcks får fastighetsägaren information om när de ska vara åtgärdade. Byggnadsinspektionen meddelar samtidigt att datumen kan ändras vid behov.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Martina ErikssonVisa profil
Publicerad 27.5.2026 kl. 06:11