Han är ny på Åland men redo att axla rollen som S-ordförande

För de flesta ålänningar är Rickard Stenman ett okänt ansikte, men nu vill han ta en ledande roll i Socialdemokraterna. Han är en av de fem kandidater som ställer upp i partiets ordförandeval.
Rickard Stenman, som är 35 år, kommer ursprungligen från Norrbotten och har en bakgrund som jurist och ekonom. Han arbetar som lagberedare på landskapsregeringen och flyttade till Mariehamn för drygt ett år sedan. Åland blev lite skämtsamt sagt en kompromiss mellan honom och hans sambo, som kommer från Rovaniemi – ett svenskspråkigt samhälle som samtidigt är en del av Finland.
Att Rickard Stenman skulle kandidera till ordförandeposten på Åland var ingen självklarhet, men efter att han både nominerats och uppmuntrats att ställa upp bestämde han sig för att göra det. Att han inte kommer att kunna kandidera i nästa lagtingsval, eftersom han varken har eller hinner få hembygdsrätt, ser han inte som ett hinder för att leda partiet.
– Inte nödvändigtvis, det beror på hur lagarbetet i partiet fungerar, säger han.
Han har tidigare varit engagerad i svenska Socialdemokraterna och rättvisa är hans politiska hjärtefråga.
– Det jag brinner för är att vanligt folk som gör rätt för sig ska ha det så bra som möjligt, säger han.
De övriga fyra som ställer upp i ordförandevalet är Arsim Zekaj, Kristin Logoss-Dzene, Jessy Eckerman och Henrik Löthman.