Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Hamnsundets marina vill växa – efterlyser satsningar från kommunen

Bild 1 av 2Hamnsundets kiosk. Foto: Tomas Tornefjell.
Bild 2 av 2Hamnsundets taxibåt ska ersättas av en större båt.

Petri Tuokko som driver Hamnsundets marina tillsammans med sin fru Patrizia Impellizzeri förbereder sig som bäst för årets turistsäsong. Förutom att sköta gästhamnen driver man även en kiosk med lättare matservering via sitt bolag Ferry-Go-Round Ab.

– Vi har också några ställplatser för husbilar och erbjuder utflykter med taxibåt och vår segelbåt, där man också kan övernatta, säger Petri Tuokko.

Petri Tuokko vid Hamnsundets segelbåt. Foto: Tomas Tornefjell.

Han säger att man vill göra en långsiktig satsning i Hamnsundet och hitta olika sätt att förlänga säsongen, men det krävs vissa åtgärder för att det ska bli möjligt.
– Det saknas till exempel tak och vindskydd till kioskens servering, men Saltviks kommun verkar inte vara så intresserade av att åtgärda det,
säger Petri Tuokko.

I mars beslöt Saltviks tekniska nämnd att förlänga avtalet för Hamnsundet till säsongen 2027. Vad som händer efter det är osäkert.
– Om kommunen skulle välja att renovera anläggningen vill man säkert bjuda ut verksamheten på nytt, vilket är helt förståeligt, säger Petri Tuokko.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Tomas TornefjellVisa profil
Publicerad 27.5.2026 kl. 05:58|Uppdaterad 27.5.2026 kl. 07:15