Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Gummiasfaltsmatta ersätter paviljonen på Lilla holmen

Staden planerar flera åtgärder på Lilla holmen i vår. Arkivfoto.

Snart rivs paviljongen på Lilla holmen i Mariehamn för att ge plats åt en stor påfågelsmönstrad gummiasfaltsmatta med vindskydd och bänkar.

Det skriver staden på sin hemsida.

Andra åtgärder som stadsmiljösektorn jobbar med gällande Lilla holmen i vår är bland annat att bygga ett trädäck för att möjliggöra uteservering, gjuta en strandpromenad mellan strandlinjen och parken och att anlägga en tillgänglighetsramp som går ner i vattnet för att möjliggöra bad med rullstol. Man planerar också ett omklädningsrum där man kommer in med rullstol och man hoppas få en bokningsbar badrullstol på plats i samarbete med Funktionsrätt Åland.

Staden ska också sätta ut nya bänkar och en ny hinderbana för lite äldre barn ska komplettera de nuvarande balansbommarna. Man vill också öppna ett aktivitetsskåp från vilket man ska kunna hyra lekutrustning som till exempel kubb och volleyboll.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Mariehamn

Författare

  1. Malin LundbergVisa profil
Publicerad 9.4.2024 kl. 07:04|Uppdaterad 9.4.2024 kl. 07:08