Grönländsk tidigare premiärminister deltar i Kastelholmssamtalen

Kuupik Kleist, Henrik Ringbom och Marie Jacobsson utgör panelen som samtalar i Kastelholms slott. ÅRTV och pressbilder, montage ÅRTV

Under tisdagen presenterades temat och paneldeltagarna för årets Kastelholmssamtal, som ordnas av Ålands fredsinstitut den 19 mars.

Panelen som samtalar på Kastelhoms slott består av Grönlands tidigare premiärminister Kuupik Kleist, tidigare ambassadören och svenska utrikesdepartementets folkrättsrådgivare Marie Jacobsson samt professor i havsjuridik Henrik Ringbom.

Under eftermiddagen hålls även samtal i stadsbiblioteket i Mariehamn, där Ringbom och Emil Edenborg deltar. Edenborg är statsvetare och genusforskare vid Stockholms universitet. Dessutom deltar president Tarja Halonen i samtalen i egenskap av beskyddare för Kastelholmssamtalen.

Temat för i år är havet som arena för samarbete och konflikt. Susann Simolin, som är direktör för fredsinstitutet säger att temat är aktuellt, bland annat i och med kabelbrotten i Östersjön och stängningen av Hormuzsundet mellan Arabiska halvön och Iran.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Kastelholm
  3. Kastelholmssamtalen
  4. Ålands fredsinstitut
  5. Fredsarbete