Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Getabor vädjar om sänkt hastighetsgräns

22 personer i Geta vill ha 70 istället för 90 mellan Höckböle och östra Östergeta. Arkivfoto.

22 invånare i Geta har skrivit ett brev till kommunen där man vädjar om att hastighetsgränsen på Getavägen, från Höckböle till östra Östergeta, ska sänkas från 90 till 70 kilometer i timmen.

Getaborna menar att det längs den aktuella vägsträckan finns många anslutningar till egnahemshus, flera med problematisk sikt och läge, och flera anslutningar till kommunala vägar där sikten och trafiksäkerheten också är tvivelaktig. De skriver i brevet att många barn rör sig längs vägen och att flera husdjur förolyckats där samt att viltolyckor är vanliga.

“Den allmänna uppfattningen är att det kan motiveras för en hastighetssänkning och vi hoppas att kommunstyrelsen lyssnar in vår önskan och skickar förfrågan vidare till berörda beslutsfattare”, skriver invånarna i brevet.

Kommunstyrelsen behandlade brevet på sitt senaste möte och valde att skicka det vidare till landskapsregeringen tillsammans med en önskan om att landskapet utreder förutsättningarna för en hastighetssänkning.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Geta
  3. Trafik

Författare

  1. Malin LundbergVisa profil
Publicerad 16.9.2024 kl. 10:21|Uppdaterad 16.9.2024 kl. 12:45