Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Gary Williams säger upp sig som huvudtränare – “Kommer fortsätta vara deras största supporter“

Gary Williams. Foto: Hasse Persson Bru

IFK Mariehamn och huvudtränare Gary Williams har i samförstånd kommit överens om att avsluta samarbetet med omedelbar verkan. Det skriver IFK Mariehamn i ett pressmeddelande på måndagen.
– I slutändan är det jag som är ansvarig för laget och jag har inte fått ut min vision som går ut på att vinna fotbollsmatcher, säger Gary Williams till Ålands Radio.

Klubben riktar ett stort tack till Williams för det arbete han gjort för herrlaget. IFK:s prestationer i Tipsligan har däremot inte varit speciellt starka i år. Laget ligger för närvarande sist i ligan.

Tränarstaben bytte formation från en 4-4-2 till en 5-3-2 under årets säsong.
– Det som fungerade så bra förra året och under försäsongen fick vi inte att fungera längre, bland annat fick vi springa väldigt mycket i den formationen. Det fick oss att ändra formationen, säger Williams.

Gary Williams anslöt till A-laget i augusti 2024 när klubben stod inför hotet om nedflyttning.
– Det är svårt att sammanfatta för jag är påverkad av den sista tidens resultat. Men att vi klarade kvar oss kvar 2024 är ett minne jag har kvar. Sedan fick vi en tuff start på 2025 men lyckades vända på det och spelade den absolut bästa fotbollen på länge, säger han.

Trots att han lämnar klubben klappar hjärtat fortfarande för IFK Mariehamn.
– Jag vill inget hellre än att det går bra för klubben och kommer vara deras största supporter imorgon mot FC Lahti, säger Williams.

Jimmy Wargh tar tillfälligt över som huvudtränare och leder laget i tisdagens cupmatch mot FC Lahti.

Artikeln uppdaterad med kommentarer av Gary Williams klockan 11.41.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Fotboll
  3. IFK Mariehamn

Författare

  1. Fredrik SonckVisa profil
  2. Dan Sjöblom-SvenssonIntervjuVisa profil
Publicerad 25.5.2026 kl. 11:01|Uppdaterad 25.5.2026 kl. 11:45