Ganna och Yuliia om valet att återvända till Ukraina

Yuliia Krokhmalyuk tillsammans med sin man Sergiy och döttrarna Karina och Victorya. Foto: Privat

Yuliia Krokhmalyuk och Ganna Solomko flydde båda Ukraina i samband med att Rysslands anfallskrig inleddes för fyra år sedan. De hamnade i säkerhet på Åland men har båda valt att återvända hem, trots att det inte går att skönja ett slut på kriget. 

– Min man är här, mina föräldrar är här, och när din familj är här så är också ditt hjärta här, säger Yuliia Krokhmalyuk.

Det var i samband med ett återbesök i Ukraina 2022 som Yuliia blev gravid med familjens andra dotter. Året därpå hade hon bestämt sig. Hon flyttade tillbaka till Kiev där dottern också föddes och fick namnet Victorya. Ett populärt flicknamn i Ukraina sedan kriget.

– Det betyder seger. Vi längtar så mycket efter den perioden i våra liv och vi vill att hon ska bära den andan, säger Yuliia.

Årsdagen som markerar fyra år sedan krigsutbrottet närmar sig när Ålands Radio pratar med Yuliia, som har lyckats ladda sin mobiltelefon under natten. Ingen självklarhet i Kiev där många hushåll är helt eller periodvis utan elektricitet den här vintern. 

– Jag återvände för att jag tror på fred. Men för varje år som går blir det värre och värre. Det är fruktansvärt. Men vi är starka. Vi är hemma och vi är tillsammans.

Yuliia Krokhmalyuk tillsammans med sin man Sergiy och döttrarna Karina och Victorya. Foto: Foto: Privat

En liknande berättelse har Ganna Solomko som lämnade Odessa, hamnade på Åland, men nu har återvänt till östra Ukraina. När hennes dotter kom in på ett universitet i Finland insåg hon att hon behövdes bättre i Ukraina där hennes son och man fortfarande väntade. 

Hon berättar om hur de förser sig själva med generatorer, batterikraft och ficklampor. Hur de hjälper gamla människor och barnfamiljer som saknar förnödenheter. Och hur de lär sig mer och mer att leva ett liv utan el, men att det är mycket svårare att klara sig utan vatten. 

Ganna Solomko. Foto: Foto: privat

Ganna säger att hon har svårt att föreställa sig hur en fred skulle kunna se ut. Ju längre kriget pågår ju mindre förstår hon hur det ska kunna ske. Men att frysa de nuvarande frontlinjerna och ge upp ukrainskt territorium i syfte att komma framåt i en eventuell fredsprocess - det tror hon är helt fel väg att gå.

– De flesta ukrainare vill ha fred. Vi känner av kriget i varje cell i varje droppe blod. Men att ge bort land skulle antagligen bara krympa chanserna till fred i Ukraina. Om vi ger ett finger, så tar Ryssland en hand, ett ben och till slut hela kroppen.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Ukraina
|