Frida Grönholm tilldelas nytt pris

Ålänningen Frida Grönholm, som är reporter på Kaliber-redaktionen på Sveriges Radio, får Olle Bengtssons journalistpris 2024.
Frida Grönholm får priset för sitt granskande reportage “Regnen som dränkte Sverige – och kommunerna som brast”. I reportaget har Frida Grönholm granskat kommunernas bristande underhåll av avloppssystem som ökar risken för översvämmade hem.
Juryn skriver följande i sin motivering “När den globala klimatfrågan tar form på en enskild plats skapas enorma problem. I sitt reportage tittar hon bakom det dagsaktuella och visar på fel i strukturen.”
Frida Grönholm har tidigare, tillsammans med Dino Jasarovic, vunnit priset Guldspaden för ett grävande reportage gällande A-traktorer.
Frida Grönholm sommarpratade i Ålands Radio 2023 och hennes sommarprat hittar du här.