Fredrik Sporre är ny chef för Alarmcentralen

Fredrik Sporre är sedan en vecka tillbaka chef för Alarmcentralen. I hela sitt yrkesliv har han jagat nya utmaningar. Men intresset för blåljus-jobben har funnits som en röd tråd genom hela livet.
– Jag har ett förflutet som frivillig brandkårist för många år sedan och det ledde in mig på sjuksköterskebanan.
Fredrik Sporre är utbildad specialistsjukskötare i Sverige, där han bland annat har arbetat som ambulanssjuksskötare. För fyra år sedan valde han och familjen att flytta till Åland där han själv är uppvuxen. Han kommer närmast från jobbet på akuten där han varit ambulanssjukskötare i helikopter.
Han har också varit aktuens representant i arbetet med att implementera det nya journalsystemet inom Ålands- hälso och sjukvård.
– Jag kan förstå vissa situationer som har varit frustrerande och i vissa delar kanske det inte funkar helt optimalt. Men på det stora hela som akutsjukskötare har det varit till stor hjälp. Jag såg också många fördelar med det nya systemet.
I hans nya roll väntar också en hel del teknikutveckling och förberedelse för framtidens utmaningar.
– Det händer väldigt mycket inom den här sektorn. Det kommer EU-direktiv, det stiftas nya lagar och det är nya tekniker som man måste möta. Det ser jag som den största utmaningen.