Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Fotbollskolebarn laddar för VM

Gänget vid IFK:s fotbollsskola är taggade på VM. Foto: Rasmus Karlsson

På torsdagen sparkar herrarnas fotbolls-VM igång i USA, Mexiko och Kanada. Inför premiären passade Ålands Radio på att besöka IFK Mariehamns fotbollsskola på WHA för att höra hur deltagarna ser på sommarens stora fotbollsfest.

Men först var fokus på fotbollsskolan. Deltagarna beskriver veckan som både rolig och lärorik. Matchspel och skottövningar hör till favoriterna, men flera lyfter också fram gemenskapen och möjligheten att få nya vänner.

– Det är jättekul att få lära sig nya saker, säger en av deltagarna.

För fotbolls-VM har många redan favoritlag och spelare att följa under mästerskapet. Spanien, Frankrike, Nederländerna och Brasilien nämns som tänkbara vinnare, medan flera håller lite extra på Sverige.

Trots att många matcher spelas mitt i natten på grund av tidsskillnaden tänker flera försöka följa turneringen så mycket som möjligt. Andra konstaterar att det kanske blir en kombination av fotboll och sömn under de kommande veckorna.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. Fotboll

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 11.6.2026 kl. 17:55