Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Förvaltningsdomstolen avvisar besvär mot Långnäs hamn

Genrebild.

Ålands förvaltningsdomstol har beslutat att avvisa besvären mot bygget av en ny passagerarterminal i Långnäs utan prövning.

För drygt ett år sedan lämnade Ben Lundqvist, vd för Lundqvist Rederierna och tidigare styrelseordförande för Viking Line, in ett besvär till förvaltningsdomstolen i egenskap av angränsande markägare.

Bland annat yrkade Lundqvist på att den tilltänkta terminalbyggnaden hade en avvikelse med det dubbla meterantalet från vad som i detaljplanen utgör maxhöjden.
Förvaltningsdomstolen anser att Ben Lundqvist inte har besvärsrätt då Lundqvists fastighet inte är belägen invid eller mittemot den fastighet där passagerarterminalen skulle uppföras.

Det är byggnads- och miljönämnden i Lemland och Lumparland som beviljat Långnäs hamn bygglov för en passagerarterminal på drygt 500 kvadratmeter och med en höjd på 17 meter.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Dan Sjöblom-SvenssonVisa profil
Publicerad 10.7.2024 kl. 06:09|Uppdaterad 10.7.2024 kl. 08:11