Företag prideflaggar för allas lika värde

Många företag passar på att hissa prideflaggan nu medan Åland Pride pågår. Bland dem finns Ålandsbanken och Viking Line.
-Prideflaggan är först och främst en symbol för allas lika värde. Och nu är det Pridefestival och då är det kul att uppmärksamma den. Det säger Johan Haglöf som är HR-chef på Ålandsbanken.
Han menar att banken inte direkt jobbar med hbtq-frågor utan tar upp frågan ur ett bredare perspektiv.
-Vi har en jämställdhets- och mångfaldsplan och inom hållbarhetsprogrammet med socialt ansvar tar vi upp de här aspekterna, säger Haglöf.
Enligt Viking Lines informationsdirektör Johanna Boijer-Svahnström har resebranschen länge varit accepterande när det gäller sexuella minoriteter.
-Förmännen tar upp hbtq-frågor med sin personal och Viking Line ordnar också särskilda hbtq-kryssningar.
Hon säger att rederiet ändå kan bli bättre och lära sig ännu mer.
-Nu tittar vi på att införa könsneutrala toaletter, det har kommit önskemål om det.
Taggar
Författare
Eva Ringbom-Fonsell