Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Förbud mot snötippning i havet föreslås - Mariehamn förbereder Nabbens åkrar för snödumpning

Bild 1 av 3Östra åkern. Foto: Tomas Tornefjell.
Bild 2 av 3Stefan Nordas. Foto: Tomas Tornefjell.
Bild 3 av 3Östra åkern ligger invid nabben, nära Rökerirondellen. Foto: Tomas Tornefjell.

Regeringen i riket föreslår i en proposition att det ska bli förbjudet att tippa snö i havet.

Det uppger Svenska Yle. Syftet med förbudet är att skydda våra vatten från till exempel mikroplaster och tungmetaller som följer med den upplogade snön. Förbudet beräknas träda i kraft tre år efter att lagen börjat gälla. Stefan Nordas som är arbetschef på Mariehamns stads markenhet säger att man ännu denna vinter kommer att tippa en del snö i havet vid Korrvik.
– Men det är endast ren snö som körs dit, inte sådant som legat kvar ett tag och sedan skrapats upp, säger Stefan Nordas.

Nordas säger att han ser positivt på ett förbud mot att tippa snö i havet. Från nästa vinter räknar han med att den snö som nu tippas i Korrvik ska köras till Nabbens åkrar, närmare bestämt till den östra åkern som staden äger.
– Där har vi möjlighet att hantera smältvattnet på ett bra sätt genom att leda det till våtmarken som fångar upp de föroreningar som kan finnas i snön, säger Stefan Nordas.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Mariehamn
  3. Miljö
  4. Rikspolitik
  5. Politik
  6. Infrastruktur

Författare

  1. Tomas TornefjellVisa profil
Publicerad 21.11.2024 kl. 05:52|Uppdaterad 21.11.2024 kl. 11:22