Föräldrarna vittnar om mordnatten – “Vid tretiden utbröt tumult”

Föräldrarna till mordoffret och den misstänkte mördaren berättade på onsdagseftermiddagen om den ödesdigra natten. Båda beskrev händelsen som en mardröm som de fått både fysiska och psykiska men av.

De hade kommit till stugan i Lumparland under dagen och kvällen hade varit lugn och trevlig. Familjen tittade på fotboll tillsammans innan de gick och lade sig. Vid tretiden på natten utbröt tumult. Mamman vaknade först och rusade till sin yngste sons sovrum, där hon fann den äldre sonen över honom med en kniv.

Pappan vaknade av sin frus skrik: ”Släpp kniven, släpp kniven!” och sprang efter.

Mamman beskrev hur hon kastade sig in i rummet och kämpade för att få bort vapnet, en intensiv kamp där hon själv skars innan hon till sist lyckades slita kniven ur den äldre sonens hand och gömma den i köket. Kort därefter tog han en ny kniv, vilket ledde till ytterligare en konfrontation.

Mamman berättade hur hon förtvivlat försökte stoppa blödningarna på sin yngre son. Samtidigt höll pappan kvar den äldre sonen utomhus genom att ta tag i hans hår. Mamman sprang till grannen för att larma och återvände sedan för att fortsätta ge första hjälp tills polis och ambulans anlände.

Bland det sista mamman sa i rätten var att pojkarna alltid varit skötsamma och snälla.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Knivdådet i Lumparland
|