Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Föräldrar ber skolor se över sina avslutningstider

Föräldrar med barn i både Källbo skola och GHS önskade olika tider för avslutning. Arkivfoto: ÅRTV.

Åtta föräldrar med barn i Godby högstadieskola och Källbo skola önskar att tidpunkten för skolornas skolavslutningar ska ses över.

I en skrivelse till förbundsstyrelsen för Norra Ålands utbildningsdistrikt (NÅUD) ber de om att tiderna anpassas så att vårdnadshavare ska kunna delta i båda skolornas avslutningar.

Förbundsstyrelsen beslöt att Godby högstadieskola ska följa starttiden för en ordinarie skoldag och hålla sin skolavslutning klockan 08.30.

Även Källbo skola har vårens skolavslutning klockan 08.30 och skolföreståndaren Niklas Hage säger att det skulle medföra extra kostnader om man ändrade tiden. Då skulle extra skolskjutsar behövas och man skulle behöva öppna fritidshemmet på morgonen.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Skola

Författare

  1. Malin LundbergVisa profil
Publicerad 25.3.2025 kl. 12:55