FN-organ vill sprida åländska ”Alla kan blomstra”-idén globalt

FN-organet UN-habitat vill sprida det åländska utvecklings- och hållbarhetsarbetet som sammanfattas i rapporten ”Alla kan blomstra på fredens öar” globalt.
Ålands landskapsregering och UN-habitat som inom FN-systemet ansvarar för lokaliseringen av Agenda 2030 har undertecknat en avsiktsförklaring där ett av målen är att stimulera en internationell ”Alla kan blomstra”-rörelse.
– Det är fantastiskt roligt, men också lite skrämmande. Här spänner vi bågen rejält. Sedan får framtiden utvisa hur mycket som kan förverkligas, säger Micke Larsson, huvudsekreterare för utvecklings- och hållbarhetsrådet.
Arbetet med att vidareutveckla modellen är redan igång inom UN-habitat, ett arbete som stöttas av både statsrådets kansli och miljöministeriet i Helsingfors.
Nästa steg är att skapa en digital plattform med mer information om konceptet, för att i förlängningen kunna bidra till den globala debatten om vad som ska hända efter Agenda 2030 och vilka andra mått än BNP som kräver vårt fokus.