Flera rederier överväger höjda biljettpriser – Eckerölinjen: "Inte sådana planer”

Rederierna som trafikerar i Östersjön överväger nu att höja biljettpriserna på grund av skenade bränslepriser, det rapporterade Sveriges radio i går onsdag. Eckerölinjens marknadsdirektör Maria Hellman-Aarino berättar för Ålands Radio att det i nuläget inte är aktuellt för Eckerölinjen att höja biljettpriserna.
– I dagsläget har vi inte sådana planer. Vi följer med utvecklingen men tills vidare så väljer vi inte att göra något åt priserna, säger hon.
Anledningen till de ökade olje- och bränslepriserna är främst kriget i Mellanöstern. De rederier som överväger en höjning av biljettpriset är bland annat Viking Line och Tallink Silja.
Eleonora Hansi, kommunikationschef på Viking Line i Sverige, berättade för Sveriges radio att man ser över om biljettpriset och om det eventuellt behöver höjas. Ett beslut kommer att tas inom en relativt nära framtid, säger hon.