Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Fler konfirmander än väntat i Mariehamn – föräldrar låter barnen välja

Mariehamns kyrka. Foto: Vidar Grönholm.

Mariehamns församling har fler konfirmander än väntat i år. Församlingen har 73 medlemmar som i år är i rätt ålder för att konfirmera sig och de har fått i 90 anmälningar.

– Intresset är större än vi hade förväntat oss och det är ju alltid positivt, säger kyrkoherde Mari Puska.

Orsaken till att det kommer in fler anmälningar än det finns medlemmar beror delvis på att Mariehamn får in konfirmander både från Jomala och Lemland, men också att flera barn som inte är döpta nu väljer att konfirmera sig.

– Det här är en trend vi sett att föräldrarna inte döper barnen utan låter dem välja själv och nu väljer de att konfirmera sig, säger Mari Puska.

Om man inte är medlem i kyrkan så får man gå skriftskola och sedan välja om man vill bli medlem och döpt innan konfirmationen.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Peter GrönholmVisa profil
Publicerad 27.9.2024 kl. 05:49|Uppdaterad 27.9.2024 kl. 07:47