Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Finström inte intresserade av gemensam demensby

Finströms äldreboende Rosengården. Arkivfoto: Owe Sjöblom

Finströms kommun är i dagsläget inte intresserade av att medverka till byggande av en demensby.

Det svaret skickar kommunstyrelsen till Mariehamns stad som frågat kommunerna om de vill medverka till en allåländsk demensby.

Finström konstaterar att man som bäst funderar på att bygga ut sitt eget äldreboende Rosengården med 6–8 rum och att man är delägare i Oasen. Därför är man inte intresserade av att vara med och bygga en demensby just nu.

I sitt svar till staden skriver Finströms kommunstyrelse också att debatten om äldreomsorgen fortfarande förs utgående från specifika objekt eller projekt som demensby eller utgående från institution som ÅHS, kommun eller Oasen istället för att försöka uppnå fungerande vård- och omsorgskedjor som skulle ta hänsyn till individens behov och preferenser på det sätt som lagstiftningen stadgar om.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Finström
  3. Äldreomsorg
  4. Demenscenter

Författare

  1. Malin LundbergVisa profil
Publicerad 5.3.2025 kl. 06:28|Uppdaterad 5.3.2025 kl. 07:16