Finnair erbjuder extra flygturer i sommar

Finnair erbjuder två extra flygturer per vecka under sommaren, utöver de ordinarie fyra.
Mellan den 18 juni och 7 augusti tillkommer en flygtur på onsdag morgon och en på torsdag kväll. Det berättar Visit Ålands vd Noora Löfström i ett pressmeddelande.
Representanter för den åländska besöksnäringen hade nyligen ett möte med företrädare från Finnair och då betonade man vikten av regelbundna flyg och hur bristen på fler avgångar hämmar turismen.
– Den lägre flygfrekvensen till Helsingfors jämfört med tiden före pandemin har lett till att färre ledningsgrupper, konferensdeltagare och affärsresenärer besöker Åland och att de istället väljer andra alternativ, skriver Noora Löfström, som hoppas att de extra flygturerna i sommar blir populära och bekräftar att det finns marknadsmässiga grunder för fler avgångar till Helsingfors.