“Finländaren är mer försiktig och sitter på händerna”

Ålandsbankens vd Peter Wiklöf och nationalekonom Edvard Johansson. Hans Persson Bru

Att det senaste årets räntesänkningar inte har fått finländarna att spendera mer pengar förvånar Ålandsbankens vd Peter Wiklöf.

– Bolåneutgivnigen tog fart efter sommaren på den svenska sidan, men det har vi inte sett här, säger han.

Finansbranschen i Finland gör regelbundet undersökningar om hur benägen man är att fatta större ekonomiska beslut, som att köpa en bostad. Vid den senaste undersökningen i december var det ännu fler som ville avvakta jämfört med för ett år sedan. 

– Finländarna sitter på händerna. Jag hade väntat mig det omvända, säger Peter Wiklöf.

Edvard Johansson, professor i nationalekonomi, tror att det kan spela in att de svenska offentliga finanserna är i bättre skick än de finländska och att en hel del omställningsförhandlingar är på gång i Finland. Men USA:s president Donald Trump som hotar med tullar och handelskrig har inte heller en lugnande effekt på ekonomin.

– Osäkerheten är negativ. Näringslivet vill ha förutsägbarhet för att vilja investera. Tullar och handelskrig är i sig en dålig sak, säger han.

Taggar

  1. Nyheter
|