Fellman om Måtars besvär: Jag var inte jävig

Nina Fellman (S) slår tillbaka mot Marcus Måtars (Ob) besvär om stadens försäljning av fastigheten Nyfahlers till Alandia försäkring.
Måtar anser att Fellman varit jävig i stadsstyrelsens behandling av ärendet eftersom hon är styrelseordförande för Kommunernas socialtjänst, KST. Men Fellman menar att frågan prövats tidigare – och att något jäv inte föreligger.
– Jag och Simon Påvals sitter i styrelsen som stadens representanter. Allt som gynnar KST gynnar också staden. Det har konstaterats flera gånger att det inte är fråga om jäv, säger hon.
Fellman vill inte kommentera andra delar av Måtars kritik innan stadsstyrelsen behandlat ärendet. Däremot ifrågasätter hon varför Måtar – återigen – överklagar ett majoritetsbeslut i fullmäktige.
– Vad är målet och orsaken till att han gör det?, säger hon.
KST har i dag kontor i Nyfahlers, och planen är att byta lokaler med Alandia efter försäljningen. Men om processen fördröjs riskerar det bli problem eftersom KST:s nuvarande hyresavtal med staden löper ut vid årsskiftet.
– Det blir problematiskt, men vi får lösa det, säger Fellman.