Fastighetsverket: Nytt sjukhus för 142,5 miljoner på nuvarande tomt

Så här kan ÅHS-området se ut 2050 enligt Fastighetsverkets vision. En ny sjukhusbyggnad i norr kompletteras av renoverade och nya byggnader som kan användas till exempel för äldreomsorg. Dessutom finns möjligheter att utveckla ett nytt bostadskvarter. Foto: Fastighetsverket

Fastighetsverket föreslår att ett nytt sjukhus byggs på ÅHS nuvarande tomt. Prislappen uppskattas till 142,5 miljoner euro och byggtiden till cirka 7,5 år.

Den nya byggnaden planeras norr om det nuvarande sjukhuset, där Gullåsen finns i dag. Samtidigt ska delar av de befintliga byggnaderna renoveras och fortsätta användas, bland annat psykiatrins lokaler.

Enligt Fastighetsverket är alternativet att bygga ett helt nytt sjukhus på en annan plats omkring 36 procent dyrare, samtidigt som upp till 44 000 kvadratmeter av dagens byggnader riskerar att bli stående utan användning.

Att enbart renovera det nuvarande sjukhuset bedöms inte heller vara ändamålsenligt. Det skulle ta upp till tio år och påverka verksamheten mer, samtidigt som byggnaderna inte fullt ut kan anpassas till moderna arbetssätt.

I den föreslagna modellen kan verksamheten i stort fortsätta som vanligt medan den nya byggnaden uppförs. När den står klar kan delar av verksamheten flyttas dit, vilket möjliggör renovering av äldre lokaler.

Vad som händer med de lokaler som blir över är ännu inte klart, men Fastighetsverket ser möjligheter till annan verksamhet, som till exempel äldreboenden.

Vilket alternativ som faktiskt förverkligas är dock en politisk fråga.

– Vi pekar på en väg som jag tror är effektiv – ytterst för de åländska skattebetalarna, säger vd Stefan Rumander.

Taggar

  1. Nyheter
  2. ÅHS
  3. Fastighetsverket