Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

“Får vi nej från FPA är vi redo” – Arsim Zekaj om de placerade ålänningarna

Arsim Zekaj talar under måndagens plenum. Foto: Landskapsregeringens Youtube

Landskapsregeringen väntar fortfarande på besked gällande de ålänningar som placerats på vårdinrättningar i Sverige. Beslut ska komma inom mars månad.

– Skulle FPA, mot förmodan, inte ändra sitt beslut så är vi redo att ta till lagstiftningsåtgärder, säger social- och hälsovårdsminister Arsim Zekaj (S).

Alfons Röblom från Hållbart initiativ ansåg att minister Zekaj gav dubbla budskap gällande lagstiftning.

– Att inledningsvis säga att vi inte har någon lagstiftningsbehörighet men sedan säga “om FPA säger nej, då ska vi vidta lagstiftningsåtgärder”, vad är det?, frågade Alfons Röblom.

Även VeronicaThörnroos (PÅ) lyfte lagstiftningsfrågan och ifrågasatte varför man inte påbörjat lagstiftningsåtgärder.

– Man kunde ha lämnat ikraftsättandet av själva lagstiftningen öppen så hade man haft den att ta till om FPA säger nej, säger hon.

Här kan du ta del av all Ålands Radios rapportering om fallet

Taggar

  1. Nyheter
  2. De utplacerade ålänningarna

Författare

  1. Dan Sjöblom-SvenssonVisa profil
Publicerad 24.3.2025 kl. 21:50|Uppdaterad 25.3.2025 kl. 11:17