Fängelse väntar 36-årig återfallsförbrytare efter misshandelsdom

En 36-årig man har dömts för att ha misshandlat en annan man under en hemmafest.
I den första kontakten med polisen var offret ovillig att prata om händelsen av rädsla för repressalier. Till slut har han ändå berättat att 36-åringen misshandlat honom i ansiktet. I tingsrätten har han ändrat sin historia och sagt att 36-åringen endast gett honom en örfil.
36-åringen har också medgivit en örfil, men sagt att orsaken till den var att han ville väcka den andra mannen som hade somnat utanför lägenheten.
Tingsrätten har hört vittnen som var med på festen, men man anser inte att deras berättelser är trovärdiga, utan att de är efterhandskonstruktioner. Att offret ändrat sin historia tror man beror på påtryckningar från 36-åringen
Tingsrätten dömer 36-åringen för misshandel, och när man fastställer straffet tar man i beaktande att mannen tidigare dömts till villkorligt fängelse för försök till rån och misshandel. Prövotiden där hade inte löpt ut när det nya brottet begicks.
Sammanlagt straff nu blir tre månader och 20 dagar i fängelse. 36-åringen ska också betala 120 euro i brottsofferavgift och ersätta kostnaderna för ett läkarintyg och för bevisningen i ärendet.