Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Erica Eklund ger ut romansvit som utspelar sig på Föglö

Erica Eklund är författare, lektör och författarcoach i Norrköping. Somrarna spenderar hon i Lumparsund på Åland. Foto: Privat

Sommarålänningen Erica Eklund ger ut en romansvit som utspelar sig på Föglö. När förlaget Schildts & Söderström fick höra hennes idé nappade de direkt.

Eklunds två tidigare romaner utspelar sig i hemstaden Norrköping. De senaste åren började dock idén om att skriva en romansvit som utspelar sig på Åland ta form.

– Normalt skriver man ett manus och skickar in till något förlag och frågar om de vill ha det. Den här gången hörde jag av mig till förlaget innan bara för att kolla vad de tyckte om idén.

“Det låter jätteintressant”, blev svaret.

Förra sommaren skrev Eklund klart det första utkastet under sin sommarvistelse på Åland och sedan följde en process av återkoppling från förlaget och omarbetning.

Den första boken handlar om Agnes, som växte upp på Föglö men numera bor i Stockholm. När hennes pappa dör återvänder hon för att ta hand om huset. Tanken är att stanna en kort tid, men hon blir kvar längre än planerat.

Eklund har tillbringat somrarna i Lumparsund i 20 år, men valde Föglö som skådeplats då öns miljö och gemenskap passade berättelsen bättre.

För vem skriver du böckerna?

– Jag hoppas att det finns ett intresse på Åland, att man tycker det är roligt att läsa om sin plats. Men jag vill också att svenskarna ska få upp ögonen för Åland, att man inte bara åker Finlandsfärjan fram och tillbaka utan att kliva av.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Skönlitteratur
  3. Feelgood
  4. Romansvit
  5. Föglö
  6. Böcker
  7. Författare

Författare

  1. Sandra BrobornVisa profil
Publicerad 2.7.2026 kl. 14:12