Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

En osäker ekonomi bidrar till hård konkurrens på sommarjobbsmarknaden

Dan Andersson konstaterar att sommarjobbsmarknaden har gått het. Jonathan Fagerholm / Ålands Radio

Sommaren har inletts med soligt väder men på sommarjobbsfronten finns det vissa mörka moln.

Dan Andersson från Ålands näringsliv konstaterar att ett högre söktryck och en större osäkerhet bland arbetsgivare präglat sommarjobbsmarknaden i år.

– Vi ser en liten förändring jämfört med tidigare år. Dels är det ganska många sökande, del ser vi en försiktighet fån företagens sida. Från att ha anställt i januari så väntar man och gör det senare. Det också blivit vanligare med kortare arbetskontrakt och deltidsarbete.

I Finland har en ovanligt hög arbetslöshetsprocent och oroliga ekonomiska tider lett att konkurrensen om sommarjobb varit ovanligt hård i år.

På Åland har siffrorna jämförelsevis sett bättre ut, men även här har den svaga ekonomiska tillväxten satt sina spår.

– Arbetslösheten på Åland har kommit upp till fem procent, vilket gör att arbetslösa konkurrerar med sommarjobbare om tjänster. Vi saknar tillväxt i Finland och på Åland men vi hoppas på att det blir bättre även om det just nu är lite tufft, säger Andersson.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sommarjobb

Författare

  1. Jonathan Fagerholm
Publicerad 6.6.2025 kl. 06:17|Uppdaterad 6.6.2025 kl. 09:31