Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

El vd: Snabbladdarna räcker till på Åland men möjlighet till vardagsladdning halkar efter

David Karlsson, vd på Ålands elandelslag. Foto: Martina Eriksson

Antalet allmänt tillgängliga snabbladdare för elbilar har ökat på Åland de senaste åren. Samtidigt saknas fortfarande de riktigt kraftiga laddarna, och i flera kommuner, främst i skärgården, finns inga snabbladdare alls.

Trots det anser Ålands elandelslags vd David Karlsson att Åland är väl rustat gällande snabbladdare sett till befolkningsmängd och behov.

Även under sommaren, när antalet turister ökar och fler elbilar rör sig på vägarna, räcker de befintliga laddarna, menar han.

Enligt Karlsson bör fokus inte enbart ligga på fler snabbladdare. Han framhåller att turistföretag i högre grad borde satsa på normalladdare, så att besökare har möjlighet att ladda där de bor.

Han pekar samtidigt på att möjligheterna till vardagsladdning av elbilar för ålänningar som bor i flerfamiljshus i dag är begränsade.

– Det är svårt om man bor i ett lägenhetshus att köpa en elbil om man inte har möjlighet att ladda hemma, det tycker jag är underutvecklat, säger David Karlsson.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Infrastruktur

Författare

  1. Martina ErikssonVisa profil
Publicerad 16.6.2026 kl. 05:51