Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Eckerölinjen och Viking Line med då lösningar söks för skolfartyg

Skolfartyget M/S Michael Sars. Foto: Owe Sjöblom

Högskolan på Åland och Ålands yrkesgymnasium arbetar med att hitta lösningar för att fortsatt ha tillgång till ett skolfartyg. Högskolans rektor Matias Waller säger att man just nu tittar på olika möjligheter.

Nuvarande skolfartyget M/S Michael Sars ska avyttras efter vårterminen och under våren väntas det mer detaljerade besked kring när och hur det sker.

Förutom utbildningarna är även Eckerölinjen och Viking Line tillsammans med landskapsregeringen involverade för att utreda “en hållbar och kostnadsmedveten lösning för fortsatt tillgång till ett skolfartyg”.

Enligt Waller är det dock många frågor som återstår, men man undersöker om det ens kan vara möjligt att ha ett skolfartyg. En fråga som behöver få ett svar är den om bemanningen och en annan är den om det finns ett kostnadsunderlag.

Taggar

  1. Nyheter
  2. M/S Michael Sars
  3. Högskolan på Åland
  4. Viking Line
  5. Eckerölinjen
  6. Sjöfart
  7. Utbildning

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 18.2.2026 kl. 06:04|Uppdaterad 18.2.2026 kl. 07:52