Eckerölinjen bygger nya kajer



Eckerölinjens kaj i Berghamn byggs om för att anpassas till det fartyg som ska ersätta det nuvarande tonnaget på rutten mellan Berghamn på Åland och Grisslehamn i Sverige.
Eckerölinjens kontrollant Böge Holmberg och Bengt Eriksson som är vd för entreprenören Bygg Ab säger att arbetet löper på enligt tidtabellen, även om gårdagens hårda vind satte stopp för en stor del det planerade arbetet.
-Hamnbasssängen som idag har ett djup på 6,5 meter är för grund för större fartyg så vi ökar djupet till 8,5 meter och förlänger kajen, säger Bengt Eriksson.
Eckerölinjens kontrollant Böge Holmberg säger att man även måste bygga om kajen i Grisslehamn när det nya fartyget börjar trafikera mellan Berghamn och Grisslehamn.
-Men vad det blir för fartyg och när det sätts i trafik vet vi ingenting om i dagsläget, säger Böge Holmberg.