E-arkivering en svår fråga för Åland

Hur ska man kunna förvara det digitala materialet på ett säkert sätt för framtiden? Det är en stor fråga som arbetas med även på EU-nivå säger utbildnings- och kulturavdelningens chef Niklas Stenbäck.
-Vi har verksamhetssystem på Åland som idag är uppkopplade till riket, men frågan om var den digitala arkiveringen ska vara är en central fråga i Ålands självstyrelse, säger han. Landskapsarkivarie Åke Söderlund säger att det säkraste sättet att förvara material är på mikrofilm, så kallad mikrofiche. Att spara material digitalt har sina brister.
-Det är säkert på många sätt, men mediet, det vill säga USB-minnet, cd-skivan, servern är en utmaning, säger han.
Det offentliga Åland ska ta ställning till vilka it-system man köper in till förvaltningen av Åland för att säkerställa en gemensam lösning för e-arkiveringen. -Det blir väldigt dyrt projekt, men man borde styra upp upphandlingen av it-systemet med e-arkivet i åtanke, säger Åke Söderlund.
Taggar
Författare
Nina Smeds