Drönarpiloten: Var vaksamma, men inte oroliga

När Peter Sjöberg såg en video på en misstänkt drönare i den åländska gruppen Vädervänner i tisdags, trodde han först att det var hans drönare. Han hade nämligen tidigare i veckan varit ute och tränat med en hundgrupp från frivilliga räddningen och flugit sin drönare med värmekamera.
Tidpunkten och geografin stämde ändå inte med den drönare som fångats på film natten mot tisdag, alltså några timmar efter att flygplatser i Oslo och Köpenhamn stängts på grund av drönarhot.
Ålands Radio har inte kunnat verifiera sanningshalten i videon, som laddades upp av en anonym användare och senare tagits bort. Inte heller Traficom, som fått se videon har kunnat säga om det verkligen handlade om en drönare.
På torsdagen gick polisen på Åland ändå ut med en uppmaning om att anmäla misstänkt drönaraktivitet direkt till dem via nödnumret 112.
Peter Sjöberg, som flyger drönare till vardags, uppmanar allmänheten att vara vaksam, men ändå inte orolig.
– Det finns många drönare på Åland i dag, bara för att man ser en nattetid betyder det inte att man behöver vara orolig, säger Sjöberg.
Med att vara vaksam menar han till exempel att man ska anteckna vilken tid man sett en drönare, var man sett den och hur länge drönaren varit i luften, eftersom flygtiden kan ge information om vad det är för typ av drönare.
Det finns noggranna regler och restriktionszoner för den som flyger drönare i dag, informationen om dessa hittas på droneinfo.fi.