Drömmen om en Prästösundsbro lever - trots miljonsatsningar på färjan

Mats Perämaa säger att en Prästsundsbro inte är aktuell under den här mandatperioden. Foto: Johan Ågren.

Elektrifieringen och miljonsatsningen på Töftöfärjan betyder inte att visionen om en bro mellan Prästö och Töftö överges. Det här menar finansminister Mats Perämaa (Lib).

– Den stora diskussionen rör hur vi ska hitta finansiering för broutbytesprogrammet, renoveringarna av färjfästen i skärgården och förnyandet av skärgårdstrafiken. I ett sådant läge måste man prioritera men Töftöfärjans elektrifiering betyder inte att Prästösundsbron skulle vara begravd för alltid.

Perämaa konstaterar ändå att projektet, som skulle kosta kring 38 miljoner euro, inte är aktuellt under den här mandatperioden.

Enligt Fredrik Pettersson, avdelningschef för infrastrukturavdelningen sätter inte elektrifieringen några käppar i hjulen för en framtida bro, men han betonar att beslutet ligger i politikernas händer.

– Att uppdatera en gammal linfärja som behövs i många år ännu, oavsett om en bro byggs eller inte, det är klokt att göra. Om man inte behöver den i framtiden, går det alltid att sälja, båtar går det att flytta på, säger Petterson.

Överlag är han nöjd över att Töftöfärjan moderniseras eftersom det är den mest trafikerade av alla linfärjor på Åland.

– I samband med elektrifieringen görs det andra behövliga uppdateringar. Det här har man anammat i både Finland och Sverige så det är på tiden att vi uppdaterar oss som alla andra.

Projektet uppskattas kosta 3,7 miljoner euro och ska vara klart 2027.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Töftö
  3. Skärgårdstrafiken
  4. Infrastruktur
  5. Mats Perämaaa
|