Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Dödligt hundvirus sprids i Finland – veterinär uppmanar hundägare att se över vaccinationsskyddet

Veterinären Jenny Hedman med hunden Bliss. Foto: Anders Fellman/ÅRTV

Flera veterinärkliniker varnar för spridning av det farliga parvoviruset bland hundar i sydvästra Finland. Enligt veterinären Jenny Hedman är risken för att viruset når Åland relativt liten, men den kan inte uteslutas. Hon uppmanar hundägare att kontrollera sina hundars vaccinationsskydd eftersom viruset kan vara dödligt.

– Det är en av de mest allvarliga sjukdomarna. Men den är lättmotverkad. Så länge vi har ett bra vaccinationsskydd ser vi inte den som ett stort problem, säger hon.

Åbo Underrättelser rapporterade förra veckan om spridningen av det dödliga viruset bland hundar. På Åland finns i nuläget inga bekräftade fall. Symtomen på parvovirusinfektion hos hundar är bland annat kraftiga diarréer, minskad aptit, kräkningar och nedsatt allmänkondition.

– Problemet med det här viruset är att det överlever väldigt länge i miljön och det är svårt att sanera bort, säger Hedman.

Även om viruset kan spridas mellan hundar och indirekt via exempelvis människors skor och kläder ser Hedman ingen större anledning till oro i nuläget.

– Jag tänker att många hundägare vet om deras hund är vaccinerad. Så det kan vara skönt att veta att det vaccinet är jättebra, säger hon.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Djur

Författare

  1. Anders FellmanVisa profil
Publicerad 14.10.2026 kl. 05:37|Uppdaterad 14.10.2026 kl. 06:03