Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Desinfektionen av Silja Serenade drar ut på tiden

Pressbild Tallink Silja. Silja Serenade tagen av Marko Stampehl.

Den planerade trafikåtergången för Silja Serenade skjuts upp. Det meddelar Tallink Silja i ett pressmeddelande.

Ålands Radio rapporterade under helgen att legionellabakterier upptäckts i fartygets vatten i samband med en regelbunden kontroll.
Då meddelade rederiet att en omfattande desinfektion av vattnet på fartyget skulle göras och att Silja Serenade skulle återgå i trafik på tisdag den 14 november med start 16.45 från Stockholm.

Nu meddelar alltså Tallink Silja att rengöringen tar längre tid än väntat och att trafikstarten förskjuts till onsdagen den 15 november klockan 17.00.

Det är själva sköljningen av rören, efter klorbehandlingen, som drar ut på tiden meddelar rederiet.
Silja Serenade transporteras från Stockholm till Helsingfors mellan 14 och 15 november med endast personal ombord. Fartyget stannar då inte heller i Mariehamn.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Martina ErikssonVisa profil
Publicerad 13.11.2023 kl. 14:37|Uppdaterad 13.11.2023 kl. 15:12