De vill öka kunskapen om transpersoner

Att bidra till mer kunskap och vidga perspektiven. Det hoppas Santtu Anckar och Petra Svahnström att kvällens samtal om transvård och transpersoners situation i Finland ska ge. Samtalet arrangeras av ABF Åland som en del av Åland Pride.
– Det skrivs ju kanske mer än någonsin om transpersoner, men den fakta som ges ut är bristfällig och saknar vissa perspektiv, säger Santtu Anckar, som är styrelsemedlem i Regnbågsalliansen i Svenskfinland.
– Jag tror att det finns en ganska stor okunskap om de här frågorna och det är kanske också en terminologi som är främmande för många. Därför är det viktigt att det diskuteras och att man lär sig mera, säger Petra Svahnström, styrelsemedlem i Regnbågsfyren Åland.
Transvård, eller könsbekräftande vård, är en medicinsk process för de personer som upplever att könet de fick vid födseln inte stämmer överens med deras könsidentitet. Men att förklara hur den känslan är, för den som inte själv har upplevt det är svår.
– Det är väldigt individuellt hur människor upplever det, men det kan vara en psykisk stark känsla av obehag eller ångest kopplat till kroppen, säger Santtu Anckar.
– Jag tänker att folk som hör till normen, det är som att gå på en väg och alltid ha medvind. Du märker inget speciellt för du har alltid motvind, men om du inte hör till normen har du alltid motvind och då känner du det alltid på olika sätt, säger Petra Svahnström.