Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Därför införs inte hälsokontroller för inresande

Knut Lönnroth. Foto: ÅRTV

-Vi ser inget behov av hälsokontroller i hamnar och på flygfält, sa landskapsläkare Knut Lönnroth på måndagens presskonferens.

Coronatester utförs på bland annat Helsingfors-Vanda flygplats och Åbo flygplats, men på Åland är det inte aktuellt att göra detsamma.

Enligt Knut Lönnroth har varken social- och hälsovårdsministeriet eller THL kommit med en sådan förfrågan, men saken diskuterades under ett möte på måndagen mellan landskapsregeringen och ÅHS där man var överens om att hälsokontroller inte behövs.

-Orsaken är att det redan finns god testkapacitet, det är bra tillgänglighet, kort väntetid och man får väldigt snabbt svar när man testar sig på ÅHS, sa Knut Lönnroth.

Man menar att hälsokontroller i hamnar och på flygfält skulle vara resurskrävande men att det är tveksamt om det skulle tillföra något positiv.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Coronapandemin

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 10.8.2020 kl. 17:57