Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Damallsvenskan gick i mål – DIF fyra men BP får kvala

Adelina Engmans säsong förlängdes med en vecka medan Olivia Ulenius DIF har spelat klart. Bilder från BP:s och DIF:s hemsidor. Montage: ÅRTV

Den sista omgången av Damallsvenskan spelades under söndagen och efter en brakförlust för Brommapojkarna står det klart att Adelina Engmans lag måste kvala för att hålla sig kvar i serien.

– Vi visste att det skulle bli en tuff match och i andra halvlek chansade vi lite och då rann det iväg, säger Adelina Engman efter 0-6 mot Hammarby.

BP hade det i egna händer inför den sista omgången men förlusten och det faktum att FC Rosengård vann sin match gör att Stockholmslaget får kvala.

Ett kval som startar på torsdag mot Elitettan-laget KIF Örebro.
– Jag har ingen koll på dem än men vi kommer titta närmare på det de närmaste dagarna, säger Adelina Engman.

Djurgårdens IF, med Olivia Ulenius från start, vann mot Växjö DFF med 3-0 i den avslutande omgången. Det stod redan klart innan söndagen att DIF slutar fyra i tabellen, klubbens bästa resultat sedan 2008.

Olivia Ulenius spelade 26 matcher under sin debutsäsong i Damallsvenskan. Det blev totalt sju mål och två assist.
– Jag är nöjd med min säsong och med målskörden, några till assist borde det dock blivit, säger 18-åringen som har två år kvar på sitt kontrakt med Stockholmsklubben.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. Fotboll
  4. Damallsvenskan
  5. Adelina Engman
  6. Olivia Ulenius

Författare

  1. Dan Sjöblom-SvenssonVisa profil
Publicerad 16.11.2025 kl. 20:01