Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

“Skutor och segel finns i ålänningarnas DNA“

Dan Backman och Britt-Inger Wahe är medlemmar i stiftelsen Emelia och Stefan Olofsson styrelseordförande. Foto: Sandra Broborn

Dagen före sjösättningen av galeasen Emelia pågår de sista förberedelserna i Sjökvarteret. Under fredagen placeras kilar ut under de smorda flotrännorna, som behandlats med fårtalg och kristallsåpa.

– När det är dags för sjösättningen i morgon knackas kilarna bort. Då överförs båtens tyngd till rännorna, som ska leda galeasen ner i vattnet, säger Rickard Sviberg, en av de 50 volontärer som deltagit i bygget.

Rickard Sviberg är en av de 50 volontärer som varit med och arbetat med bygget av galeasen Emelia. . Foto: Sandra Broborn

Dan Backman, medlem i stiftelsen Emelia, har varit med och kokat de 60 kilo fårtalg som penslas lager på lager på rännorna.

– I morgon lägger vi på kristallsåpan, som bildar en hinna så att hon förhoppningsvis glider fint ut i Slemmern, säger Dan Backman.

Hur lång tid själva sjösättningen kommer att ta är oklart.

Enligt Stefan Olofsson, ordförande i stiftelsen Emelia, väntas tusentals besökare till Sjökvarteret.

Backman uppmanar besökarna att lämna bilen hemma så att så många som möjligt får plats.

I Sjökvarteret har turister redan börjat reka inför morgondagen för att hitta de bästa platserna att följa sjösättningen från.

Britt-Inger Wahe tror att det stora intresset för Emelia bottnar i Ålands starka sjöfartstradition.

– Det ligger i ålänningarnas DNA det här med skutor och segel, som Dan brukar säga, säger hon.

Som exempel berättar hon om två ungdomar som nyligen seglat med Albanus.

– De kom fram till mig och sa: "Vi ska segla med Emelia på Tall Ships Races 2028 – och vi ska vinna." De är väldigt intresserade och väntar på att få det här fartyget.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Galeasen Emelia
  3. Sjöfart

Författare

  1. Sandra BrobornVisa profil
Publicerad 24.7.2026 kl. 18:18|Uppdaterad 24.7.2026 kl. 18:51