Centerledaren säger sig inte veta om talmannen skrivit de ifrågasatta analyserna

Centerns partiledare och vicelantrådet Annika Hambrudd säger att hon inte vet om talman Jörgen Pettersson skrivit de två uppmärksammade anonyma analyserna som publicerats i Ålands sjöfart.
Hon menar samtidigt att texterna inte tar politisk ställning, utan beskriver landskapsregeringens förslag.
– Om något är opinionsbildande ska det framgå att det är en opinionsbildande text, säger Hambrudd.
Analysen om Axyards har delats av lantrådet Katrin Sjögren och flera ministrar. På frågan om det inte uppstår ett demokratiskt problem om det i själva verket är en regeringskollegas ord som sprids som en oberoende analys svarar Hambrudd:
– Ja, men vi vet ju inte om talmannen skrivit den.
På sociala medier har kritiken mot Pettersson varit omfattande. Ålands Framtid skriver att ”Åland förtjänar en talman som uppfattas som neutral och oberoende. Det är inte för mycket begärt!”.
Statsvetaren Göran Djupsund är däremot mer tveksam till kritiken och menar att reaktionerna saknar proportion.
– Det skulle vara en annan sak om han i rollen som talman uttalade sig på samma sätt inför externa relationer. Då skulle jag se det som problematiskt, säger Djupsund.