Cancerföreningen ställer krav: ”Man kan inte splittra den palliativa avdelningen”

Ålands Cancerförening anser att den palliativa avdelningen är en viktig trygghet för svårt sjuka patienter och deras anhöriga. Därför agerar föreningen mot förslaget på att flytta avdelningen och halvera antalet vårdplatser stoppas.
– Det handlar om de allra svagaste i vårt samhälle. De kan inte föra sin egen talan, säger föreningens ordförande Gun-Mari Lindholm.
Hon säger att Cancerföreningen måste reagera eftersom många av föreningens medlemmar och deras anhöriga berörs av vården.
På den palliativa avdelningen har patienterna egna rum och de anhöriga kan komma och gå fritt. Patienterna möter också personal som de känner sedan tidigare.
– Man har byggt upp den här avdelningen under drygt tio år. Kunskapen finns där och allt som de här patienterna och deras anhöriga behöver, säger föreningens verksamhetsledare Monica Toivonen.
Cancerföreningen vädjar nu till ÅHS styrelse och landskapsregeringen att tänka om.

